Polish English German Russian


Zaledwie kilka dni po znaczącym sukcesie służb i policji związanym z udaremnieniem przemytu 2,5 tony kokainy jachtem pływającym pod niemiecką banderą SY Goldwasser, którego załogę stanowili obywatel Stanów Zjednoczonych i jednego z krajów Ameryki Południowej służby świętują kolejny. Służby portugalskie w ramach prowadzenia operacji MARÉ BRANCA- Biały Przypływ zatrzymały kolejny jacht którym usiłowano dokonać przemytu kokainy. Tym razem był to pływający pod banderą Hiszpanii SY S-GIRO na którym tym razem próbowano przemycić jeszcze większą ilość narkotyków niż w czasie ostatniego bardzo medialnego przemytu jachtem SY GOLDWASSER. Tym razem usiłowano przemycić 5,2 tony kokainy w 183 belach. Według policji  jest to  największa konfiskata tego rodzaju narkotyków przeprowadzona w Portugalii w ciągu ostatnich 15 lat. Kwota skonfiskowanej kokainy byłaby warta m.in. 210 milionów euro (czarnorynkowa średnia cena 1 kg kokainy w Europie to około 42 000 USD, a w Nowej Zelandii i Australii nawet 200 000 USD). Luis Neves, dyrektor portugalskiej policji kryminalnej, powiedział, że ładunek stanowi największą ilość kokainy, jaką kiedykolwiek skonfiskowano na jachcie żaglowym na świecie. Do zatrzymania jachtu doszło na Atlantyku około 250 Mm od wybrzeży Portugalii. Oprócz narkotyków przejęcia narkotyków na pokładzie aresztowano również załogę trzech mężczyzn dwóch obywateli Hiszpanii i jeden Peru, którzy są podejrzewani o przynależność do międzynarodowej organizacji przestępczej zajmującej się handlem dużymi ilościami kokainy między Ameryką Łacińską a kontynentem europejskim”. Zazwyczaj tak duże ilości znajduje się wyjątkowo na statkach towarowych i większych jachtach motorowych. Ilość przemycanego towaru wydaje się iście imponująca. Dla porównania rekordowe ilości przerzutu kokainy statkami wynoszą od kilku po rekordowe kilkanaście ton i tak na przykład w ubiegłym roku najlepszymi wynikiami działań służb było udaremnienie  przemytu 11,5 tony kokainy w Antwerpii. Kokaina została ukryta w pięciu kontenerach przewożonych przez kontenerowiec MV Santa Bettina, w których rzekomo transportowano złom z Gujany w Ameryce Południowej do portu Zeebrugge, a potem do portu w Antwerpii. Natomiast w styczniu 2021 roku udaremniono przemyt narkotyków w ładunku pięciu kontenerów z Paragwaju do Hamburga. W kontenerach miała znajdować się masa szpachlowa. Po prześwietleniu kontenerów okazało się jednak, że w środku są także liczne blaszane pojemniki z inną substancją. W sumie znaleziono 1700 puszek wypełnionych szesnastoma tonami kokainy. Co stanowiło rekordowy udaremniony przemyt w 2021 roku.

W dniu 16 czerwca 2019 roku służby celne i graniczne USA oraz DEA udaremniły największy dotychczas przemyt kokainy statkiem, który miał miejsce na pokładzie kontenerowca MSC GAYANE w porcie w Filadelfii. W wyniku przeszukania na statku odnaleziono prawie 20 ton kokainy o wartości rynkowej 3 miliardów dolarów co jest rekordem w 230 letniej historii amerykańskich służby celnych. Statek po rozładunku w Filadelfii miał płynąć do Rotterdamu w Holandii, Antwerpii w Belgii i Le Havre we Francji. Narkotyki były w przemytach na statkach ukrywane w legalnym ładunku, w opakowaniach legalnych towarów lub w kontenerach.

Powyższe ilości narkotyków rzędu 11, 5 czy 20 ton odkryte na kontenerowcach MV SANTA Bettina czy  MSC GAYANE dotyczyły wielkich jednostek liczących 222 metry czy 314 metrów długości z kilkunastoosobową załogą na pokładzie. Jacht SY S- GIRO przewożący 5,2 tony kokainy miał jak podają doniesienia medialne około 24 metrów długości choć w oparciu o zdjęcia wydaje się że jednostka mogła być mniejsza i liczyła około 50 – 60 stóp długości. Załogę jachtu stanowiły jedynie 3 zatrzymane osoby, a przemycany przez nich rekordowy towar stanowił ¼ wartości przemycanych narkotyków ponad 300 metrowym kontenerowcem jak miało to miejsce w przypadku MSC GAYANE.

Udaremnienie przemytu 2,5 tony na SY GOLDWASSER i 5,2 tony na SY S-GIRO pokazuje, że kartele coraz częściej wykorzystuja jachty do przemytu obsadzając je całkowicie załogami powiązanymi z kartelami, które posiadają doświadczenie i przygotowanie do rejsów transatlantyckich w ciężkich warunkach. Załoga SY GOLDWASSER dokonywała przerzutu narkotyków w trudnych warunkach meteorologicznych gdy na Atlantyku szalał huragan SAM, a fale osiągały wysokość 9 metrów. Przemytnicy celowo wybrali złe warunki atmosferyczne i nadejście huraganu licząc na mniejszą aktywność służb.

Sebastian Kalitowski, Maritime Safety & Security

#bezpieczeństwomorskie #maritimesecurity #maritimesafetysecurity #przerzutnarkotyków #narkotykinamorzu