Polish English German Russian


Około godziny 9.30 w dniu 9 maja 2022 r. w porcie w Newcastle znaleziono pływającego w wodzie nieprzytomnego nurka a obok niego pakunki szczelnie zapakowanej kokainy o łącznej wadze 54 kg. Po wydobyciu płetwonurka z wody przez pracowników portowych i wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz prowadzeniu akcji reanimacyjnej nie udało się go uratować. Martwy mężczyzna miał na sobie techniczny sprzęt do nurkowania o obiegu zamkniętym, który pozwalała nurkowi na wykonywanie prac podwodnych bez charakterystycznych śladów bąbelków wydychanego powietrza wydobywających się na powierzchnię wody co wskazuje na obecność płetwonurka. Takie aparaty o obiegu zamkniętym nie są standardowym wyposażeniem nurkowym i najczęściej wykorzystywane są przez jednostki specjalne, które mają skrycie wykonywać swoje działania pod wodą. Martwy płetwonurek znajdował się nieopodal statku MV ARETI GR, który kilka godzin wcześniej przypłynął po miesięcznej podróży z ładunkiem soi. Statek o nośności 60 tys. DWT przypłynął z San Lorenzo w Argentynie. Jednostka jest zarejestrowana na Wyspach Marshalla.
Po wejściu do portu statek został poddany rutynowej kontroli i nic nie zwróciło uwagi służb. Po odkryciu martwego płetwonurka i kontroli monitoringu ustalono, że krótko po przybyciu statku w nocy widziano dwie niewielkie łodzie w pobliżu statku. Jak podają niektóre źródła medialne policja po znalezieniu płetwonurka przeprowadziła kontrole części podwodnej kadłuba statku znajdując przymocowany do niego w zaworach dennych ładunek kokainy –nie podano jednak jakiej wagi.

Policja również tego nie potwierdziła. Natomiast w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje, że w ten sposób usiłowano przemycić łącznie 200 – 300 kg kokainy. Wszystko wskazuje na to, że płetwonurek, który jak podaje policja był obcokrajowcem z Ameryki Południowej mógł ulec wypadkowi nurkowemu w czasie odzyskiwania większej ilości narkotyków ukrytych w kadłubie statku. Policja nie podała wyników sekcji zwłok. Oprócz martwego nurka w operacji odzyskiwania narkotyków brał udział co najmniej jeszcze jeden nurek, który pozostawił swojego towarzysza w wodzie i najprawdopodobniej 54 kg kokainy które dryfowały w szczelnie opakowanych żółtych workach przy nieprzytomnym nurku nie były całością odzyskanych przez kartel narkotyków. W związku z tym zdarzeniem został aresztowany 62-letni Jimmy Blee, który kieruje firmami North Queensland Superyacht Marine i Tours z Cairns. Mężczyzna, którego firmy organizowały wycieczki nurkowe i który reklamował usługi swoich firm, że posiada bardzo silny zespół ekspertów nurkowych został zatrzymany przez policję federalną, gdy próbował wejść na pokład samolotu do Singapuru.

Wykorzystywania statków do przemytu narkotyków bez świadomości ich załóg jest bardzo częstym działaniem karteli. Najczęściej w przypadku wykorzystywania płetwonurka realizuje się poprzez umieszczenie narkotyków w zaworach dennych lub poprzez podczepianie ich w specjalnie skonstruowanych hermetycznych pojemnikach do stępki przechyłowej.

W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił gwałtowny wzrost znacznej liczby przemytów dużych partii narkotyków często ponad tonę kokainy przez Ocean Spokojny, aby nakarmić rosnący i bardzo lukratywny nawyk narkotykowy Australii, która ma jeden z najwyższych wskaźników spożycia kokainy na mieszkańca na świecie. Gdy średnia uliczna wartość kg kokainy w Europie wyniosła 41 731 USD, a w takich miejscach jak Finlandia wahała się od 70 do 80 000 USD to w Australii i Nowej Zelandii w 2020 roku wzrosła do 200 000 dolarów za kilogram.

zdj.NSW Police, vesseltracker