Polish English German Russian


Wyprzedziliśmy wiosnę, bociany i zaczęliśmy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na jachtach komercyjnych STCW DLA ŻEGLARZY.

Pagoda była jak na zamówienie, grupa świadomych i żądnych wiedzy żeglarzy również 😊

Bardzo miło nam było szkolić grupę żeglarzy, którzy  zapragnęli zdobywać i poszerzać swoją wiedzę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa na jachtach. Cztery długie i intensywne dni,  wspólnie ciężko pracowaliśmy od rana do wieczora. Zaczynając od 10 00, a kończąc szkolenia nawet po 21 00. Co ciekawe nie widzieliśmy nikogo drzemiącego lub niezainteresowanego mimo tak długiego szkolenia co znaczy, że przekazywana wiedza przez czterech naszych wykładowców była interesująca. Co jednoznacznie potwierdziły nie tylko miny ale i późniejsze opinie Uczestników po zakończeniu szkolenia STCW DLA ŻEGLARZY.

Naszą niezmienną ambicją od powstania firmy i ośrodka szkoleniowego Maritime Safety & Security w 2007 roku jest realizować interesujące przedsięwzięcia i projekty na najwyższym poziomie w myśl zasady „jakość a nie ilość”.

Jeszcze raz, w wielkim skrócie co robiliśmy przez te 4 bardzo pracowite dni.

Jacht Security

Rozpoczęliśmy z „grubej rury” dosłownie i w przenośni bo zdecydowanie granatniki RPG można nazwać grubą rurą. Taka broń pojawia się również w rękach atakujących jachty piratów. Jak wyglądają ataki pirackie, gdzie do nich dochodzi i jak minimalizować ryzyko ataku pirackiego zagadnienia te były jedynym z tematów z zakresu „jacht security”. Jest to prawdopodobnie jedyne szkolenie na  świecie, a na pewno w kraju gdzie Uczestnicy szkolenia mogą dowiedzieć się także o zagrożeniu przerzutem narkotyków z wykorzystaniem jachtów żaglowych, zagrożeniach ze strony przemytników przerzucających narkotyki metodą „Go Fast”, a także innymi metodami. Wydawałoby się temat z filmów kryminalnych ale rzeczywistość bywa czasem ciekawsza niż filmy. Jachty pod polską banderą stanowią dzisiaj jedną przemytników kokainy i haszyszu zarówno na „szlaku atlantyckim” jak i na „Autostradzie 10”. Ostatnia zatrzymana za przemyt narkotyków pod „biało-czerwoną” jednostka SRC 1250 przewoziła 400 kg kokainy. W ubiegłym roku jachty żaglowe stanowiły 61 % wszystkich zatrzymanych jednostek w czasie udaremnienia próby przemytu narkotyków drogą morską, a zagrożenie nieświadomym przerzutem narkotyków w żegludze jachtowej może być także poważnym zagrożeniem dla osób podejmujących się „deliverek”. Uczestnicy mogli także dotknąć substytuty narkotyków przemycanych drogą morską. Oprócz tego szeroko omawiano zagrożenia ze strony nielegalnych migrantów z czym można spotkać się na Morzu Śródziemnym i na Kanale La Manche oraz jak postępować w przypadku spotkania z takimi osobami na morzu. Dużą uwagę w czasie szkolenia poświecono także interakcjom z orkami iberyjskimi, co można  stosować, a czego nie, jak się przygotować do przejścia rejonu zagrożonego. Analiza tematu oraz doświadczenia z atakami orek na jachty od 2020 roku, które w konsekwencji swoich interakcji zatopiły już 3 jachty:  francuski SMOUSSE, szwajcarski CHAMPAGNE i polski GRAZIE MAMMA wskazują, że jacht należy właściwie przygotować do sytuacji utraty steru i przebicia kadłuba. Jak to zrobić o tym dowiadywali się również Uczestnicy naszego szkolenia od Sebastiana Kalitowskiego, który od ponad 15 lat niezmiennie jest zafascynowany bezpieczeństwem morskim.

Jacht Safety

Dużo tego. Jak postępować w sytuacjach kryzysowych: złamanie masztu, urwanie płetwy sterowej, wejście na mieliznę czy przebicie kadłuba. Czy łatwo jest przeciąć wantę nożycami dostępnymi na jachcie oraz czy laminat jest odporny na uderzenia Uczestnicy mieli szansą przekonać się o tym dokonując eksperymentów cięcia stalówki oraz  uderzania młotem w laminat. Jak i gdzie wodować tratwę ratunkową, jak jest zbudowana i jak postępować gdy się nie otworzy, jak sprawdzić kamizelkę pneumatyczną czy otworzy się gdy wypadniemy za burtę  i jak o nią dbać.  Jak przeprowadzić ewakuacje z jachtu, jak zachowywać się w zimnej wodzie w oczekiwaniu na pomoc.  Jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z pirotechnicznych środków wzywania pomocy. Nasze 15 letnie doświadczenie w szkoleniu marynarzy i żeglarzy pokazuje, że około 80 % osób uczestniczących w szkoleniu nie potrafi w sposób właściwy użyć  jednego z dwóch typów inicjacji rakiet spadochronowych. Właściwe użycie rakiet spadochronowych to jedno, a drugie to bezpieczeństwo w czasie ich użytkowania. Wypadek i śmierć żeglarza, który odpalał rakietę na Sylwestra w czasie Regat ARC czy przypadek Duncana Wellsa z RYA, a także nasze doświadczenie pokazuje, że ten typ rakiet którego zdecydowana większość żeglarzy nie potrafi właściwie użytkować może być bardzo niebezpieczny.

Pożar na jachcie

 To poważne zagrożenie, któremu poświecimy również wiele czasu ucząc się teorii pożaru, profilaktyki ppoż, a także użycia sprzętu ppoż z jakim mamy do czynienia na jachcie. Potwierdzeniem zdobytej wiedzy teoretycznie jest ćwiczenie z gaszenia kontrolowanego pożaru w wannie pożarowej, a także gaszenie zapalonego oleju na patelni. Gdyby sprawcy pożaru kilkunastu jachtów w Marina Kastela mieli tą umiejętność nie doszło by do takich poważnych strat i zatonięcia tylu jednostek. Prowadzący tą cześć Leszek Gocół dzieli się chętnie wiedzą z ponad 30 letniego doświadczenia w Państwowej Straży Pożarnej, a także z służby w Marynarce Wojennej i w kierowaniu akcjami gaśniczymi. 

I pomoc na jachcie

Szkolenie prowadził Przemek Kaczmarek to ratownicza klasa sama w sobie, 28 lat doświadczenia w pogotowiu i szkoleniu ratowników oraz żołnierzy, a także duża wiedza żeglarska jak przystało na jsm oraz wykształcenie morskie absolwenta szkoły rybołówstwa.

Przemek przećwiczył: pozycje boczną ustaloną, resuscytację krążeniowo-oddechową

– defibrylacje

– różnice w postępowaniu u dzieci, ciężarnej

– zadławienie

–  uczulenia, alergie, wstrząs

Szeroko omówiliśmy: hipotermia, hipertermia i odwodnienie, oparzenie, odmrożenie, porażenie prądem jak również zasady zaopatrzenia złamań, zwichnięć, stłuczeń. Omówiliśmy wybrane jednostki chorobowe: udar, zawał, padaczka, zatrucia, kolka nerkowa. Przemek doradzał jak sobie z tymi wszystkimi problemami radzić w warunkach jachtowych. Zapoznaliśmy się z podstawowymi lekami oraz sprzętem do udzielania pomocy poszkodowanemu na jachcie.

Przepisy

 Oraz jak zorganizować bezpieczny rejs i jak sobie radzić w trudnych relacjach z załogą.

Przepisy z reguły są nudne ale nie gdy prowadzi je doświadczony kapitan Wojtek Kaczor, który nie tylko prowadzi rejsy załogowe z młodzieżą oraz jest kapitanem Daru Szczecina ale także jest świetnym pedagogiem. W końcu nazwisko zobowiązuje, a Wojtek tak jak jego tata nieodżałowany Jurek Kaczor, który był wychowawcom i autorytetem wielu młodych żeglarzy przekazuje nie tylko pasje do żeglowania ale także uczy bezpiecznych działań na wodzie. Dlatego Wojtek nie tylko  przekazuje przepisy i ich praktyczną interpretację niż samodzielne czytanie ale też dzieli się swoimi bogatymi doświadczeniami i radami z licznych rejsów  z młodzieżą. Czasem włosy jeżą się na głowie  ale jak się okazuje może skończyć się szczęśliwie i przy kufelku zimnego piwa w tawernie po zakończeniu rejsu. Jak nie łamać przepisów ale przede wszystkim organizować i przeprowadzać bezpieczne rejsy uczył Uczestników Wojtek.

Bardzo cieszymy się, że rośnie świadomość jak ważne jest bezpieczeństwo, a także że żeglarze coraz częściej wybierają dedykowane dla żeglugi jachtowej szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na jachtach , a nie zwykłe STCW dla marynarzy, które przygotowuje do pływania na statkach, zgodnie z konwencją SOLAS powyżej 500 GT brutto. Dobra praktyka morska i logika wskazuje, że żeglarze powinni wybierać szkolenie skierowane do żeglarzy, którzy będą pływać jachtami, motorówkami lub żaglowcami i powinni szkolić się na sprzęcie ratowniczym, ppoż który jest na tych jednostkach oraz zdobywać wiedzę na temat zagrożeń w żegludze jachtowej, a nie w transporcie morskim na dużych statkach na których najprawdopodobniej nigdy nie będą pływać. Nasze szkolenie jest stworzone i dedykowane dla żeglarzy. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa dla żeglarzy- “STCW dla żeglarzy” https://www.facebook.com/MaritimeSzkolenia

W trosce o Wasze ale i także nasze wspólne bezpieczeństwo zachęcamy do wybierania szkoleń STCW dla żeglarzy, a nie dla marynarzy. Sami jesteśmy żeglarzami i dyktuje to nam znajomość tematyki  bezpieczeństwa morskiego oraz znajomość specyfiki żeglugi jachtowej, logika i wspólna troska o bezpieczeństwo, a nie marketing dla naszych kursów gdyż nasz ośrodek szkoli również w zakresie szkoleń Basic Training STCW dla marynarzy.

Uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i atmosferę, będziemy tęsknic!

Zapraszamy na następne szkolenia!

KOLEJNE TERMINY :

21-24.03.2024

18-21.04.2024

16-19.05.2024

Więcej informacji: office@maritime-security.eu

☎️ 91 433 63 60

📞 731 703 103

📞 602 671 167

📸Maritime Safety & Security