Polish English German Russian


Przeszkolenie oficera ochrony statku SSO

Przeszkolenie oficera ochrony statku – SSO Ship Security Officer – IMO 3.19

Informacje podstawowe

Sytuacja na wodach Morza Czerwonego od listopada 2024 roku i kryzys związany z atakami Huti https://maritime-security.eu/artykuly/2058/pokazuje jak bardzo statki są podatne na ataki. Żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, zagrożenia asymetryczne, prawdopodobny ponowny rozkwit piractwa w rejonie Rogu Afryki, zwiększona aktywność karteli wykorzystujących statki do przemytu narkotyków, zagrożenie atakiem hybrydowym i dywersją są dzisiaj znacznie poważniejszym wyzwaniem niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu potencjalny atak terrorystyczny. Dzisiaj statki mogą być atakowane nie tylko z morza, z powietrza ale także z dolnej półsfery, spod wody. To wszystko pokazuje jak ważna jest wiedza i rzetelne przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa dla marynarzy i przede wszystkim dla kapitanów oraz oficerów ochrony statku.

Szkolenie oficera ochrony statku organizowane przez naszą firmę jest jedynym szkoleniem w kraju, które nie tylko wykracza poza ramy kursu modelowego SSO Ship Security Officer – IMO 3.19 bo jest on w niewielkim stopniu adekwatny do obecnych zagrożeń na morzu. Szkolenie skierowane przede wszystkim dla osób, które zamierzają zdobyć szeroką wiedzę z zakresu współczesnych zagrożeń dla statków i transportu morskiego, a nie jedynie zaświadczenie o ukończeniu przeszkolenia oficera ochrony statku SSO.
Szkolenie prowadzone jest przez praktyków wywodzących się z jednostki specjalnej FORMOZA oraz ekspertów w zakresie bezpieczeństwa morskiego, którzy zajmują się bezpieczeństwem morskim od 2007 roku i monitorują oraz analizują na bieżąco wydarzenia z zakresu bezpieczeństwa morskiego na  świecie.

Czego dowiesz się na naszym szkoleniu na Oficera Ochrony Statku SSO

W czasie studiów w szkołach morskich bezpieczeństwo „security” jest zwykle marginalizowane. Najczęściej ten obszar wiedzy  ogranicza się do Kodu ISPS, a także do informacji o atakach pirackich czy historyczny ataków terrorystycznych na morzu. Wspomina się te najbardziej znane ataki na wycieczkowiec Achille Lauro, USS Cole i MV Limburg.
Najczęściej wynika to nie tylko z niedostrzegania znaczenia tej części bezpieczeństwa morskiego ale także z braku przygotowanej do tego kadry dydaktycznej o przeszłości taktycznej. Bezpieczeństwo maritime security w którym nie tylko się specjalizujemy ale zajmujemy się nim od 2007 roku to wiedza o zagrożeniach, które są zmienne i wymagają ciągłej uwagi oraz wnikliwej analizy. Wiedza o atakach pirackich, które miały miejsce w latach 90 tych i które najczęściej polegały na kradzieżach wartościowych rzeczy z burty, a czasem nawet hoboku z farbą stała się powoli historią. Nawet taktyka stosowana przez piratów w rejonie Rogu Afryki, którzy w 2010 roku uprowadzili 1151 marynarzy i 53 statki uległa modyfikacji. Podobnie jeśli chodzi o działania piratów w Afryce Zachodniej. Choć w 2021 roku liczba ataków pirackich na świecie była najniższa w ciągu ostatnich 27 lat zagrożenie to istnieje, dotyczyło wielu Polaków i zapewne wielu jeszcze dotknie.

więcej o atakach pirackich z udziałem Polaków przeczytasz: https://maritime-security.eu/artykuly/raport-specjalny-uprowadzenia-polskich-marynarzy-dla-okupu-kiedy-zostanie-uwolniony-uprowadzony-w-zatoce-gwinejskiej-polski-marynarz/

Dlatego Oficer Ochrony Statku SSO powinien posiadać większą wiedzę niż sama świadomość, że istnieje takie zagrożenie. Książki o piractwie pisane przez naukowców i teoretyków często nie przynoszą wiedzy do wykorzystania na poziomie operacyjnym. Bo w której z książek znajdziemy informacje o taktyce piratów, o wykorzystywanych przez nich sprzęcie lub o tym co dzieje się z uprowadzonymi marynarzami i jak postępować w przypadku uprowadzenia statku czy porwania z burty. Nasza firma nie tylko od 2007 roku analizuje działalność piracką na świecie, szkoli i przygotowuje personel taktycznie członków uzbrojonej ochrony statku MSO oraz marynarzy pływających w HRA ale także wielokrotnie realizowała usługi uzbrojonej ochrony statków w rejonie Rogu Afryki.

nasze referencje z uzbrojonej ochrony statków znajdziesz:  https://maritime-security.eu/referencje/

W czasie szkolenia na Oficera Ochrony Statku SSO uczestnicy poznają HRA i ich specyfikę, typy ataków pirackich na morzu, modus operandi piratów somalijskich i nigeryjskich, zdobywają wiedzę na temat podatności statków na ataki pirackie,  poznają  możliwości obrony biernej statku, przygotowania i zabezpieczenia cytadeli oraz postępowania w czasie ataku i porwania.

Choć do 2023 roku uważano, że liczba ataków terrorystycznych na morzu stanowi zaledwie 2 % globalnych ataków terrorystycznych na świecie do jednak do takich ataków dochodzi. Oficer Ochrony Statku SSO to osoba, która także powinna posiadać ponadprzeciętną wiedzę w tym zakresie. To kryzys na Morzu |Czerwonym i ataki Huti wymierzone w żeglugę międzynarodową i statki po raz kolejny obnażyły, jak statki i ich załogi są bezbronne.
Uczestnicy szkolenia na oficera ochrony statku SSO zapoznają się z potencjalnymi kierunkami działań terrorystycznych na morzu, ostatnimi atakami terrorystycznymi na morzu. Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że jednostki handlowe mogą być celem ataku terrorystycznego  z wykorzystaniem dronów latających jako nosicieli improwizowanych ładunków wybuchowych IED w czasie którego zginęło dwóch członków załogi. Lecz dzisiaj wydarzenia na Morzu Czerwonym, Morzu Arabskim, Zatoce Adeńskiej, Cieśninie Bab El Mandeb gdzie od listopada 2023 roku do 25 stycznia 2024 roku zaatakowano statki 99 razy przy użyciu dronów jednokierunkowych SHHED 136. Niektóre z ataków były celne  tak jak w przypadku MT CHEM PLUTO.

więcej o ataku na MT MERCER STREET przeczytasz: https://szkoleniadlamarynarzy.pl/2021/10/16/ataki-z-wykorzystywaniem-dronow-na-statki/  

więcej o ataku na MT CHEM PLUTO przeczytasz https://maritime-security.eu/artykuly/2009/

 

Uczestniczy szkolenia oficer ochrony statku SSO zapoznają się w czasie szkolenia także z  tematyką improwizowanych ładunków wybuchowych IED.  W czasie szkolenia mają możliwość zapoznać się na żywo z atrapami IED oraz materiałów wybuchowych wykorzystywanych w czasie ataków terrorystycznych.  Poznają specyfikę morskich improwizowanych ładunków wybuchowych  WBIED w oparciu o ataki historyczne oraz ostatnie ataki przeprowadzane przez milicję Houti. Dokonują w ramach ćwiczeń analizę podatności oraz zagrożenia atakiem terrorystycznym dla jednostek na których pływają.

Jednym z poważniejszych zagrożeń dla żeglugi pozostaje wykorzystanie transportu morskiego i statków do nielegalnego przerzutu narkotyków drogą morską. W 2020 roku podczas rozładunku kruszywa kamienia na pływającym pod banderą cypryjską statku MV UBC Savannah,
które załadowano w Baranquilli w Kolumbii, odkryto w ładowni podejrzane pakunki. Kapitan Lasota polecił wstrzymać rozładunek, zamknąć ładownie i wezwać na miejsce policje. W wyniku kontroli służby odkryły w ładunku 240 kg kokainy, a kapitan został aresztowany pod zarzutem przemytu. Potem został niesłusznie osadzony w więzieniu federalnym o zaostrzonym rygorze w Tepic, w którym 18 miesięcy oczekiwał na sprawiedliwość i uwolnienie. Natomiast casus udaremnionego przemytu 20 ton kokainy na MSC Gayanee przez amerykański Coast Guard pokazuje, że kartele narkotykowe potrafią skutecznie dotrzeć i zwerbować do przemytu członków załogi. W przypadku tego statku MSC 1/3 załogi kontenerowca po zwerbowaniu potrafiła w czasie rejsu przeładować na burtę mniejszych jednostek 20 ton narkotyków. Co dokonała skutecznie bez wiedzy pozostałych członków załogi. Uczestniczy szkolenia oficer ochrony statku SSO zapoznają się z modus operandi przemytników, najczęściej wybieranymi miejscami na statku do przerzutu narkotyków, poznają trasy przerzutu. Dodatkowo mają możliwość praktycznego zapoznania się z symulantami najczęściej przemycanych narkotyków drogą morską.

więcej o nielgalnym przerzucie narkotyków drogą morską przeczytasz: https://www.researchgate.net/publication/357871947_WWWMARITIME-SECURITYEU_ZAGROZENIE_PRZERZUTEM_NARKOTYKOW_DROGA_MORSKA

Osoby uczestniczące w szkoleniu oficer ochrony statku SSO zapoznają się też z problematyką i zagrożeniami: pasażerów na gapę, nielegalnych migrantów oraz zakłócania sygnału GPS  „Gps spoofing”, nielegalnego połowu.

Dodatkowo w czasie szkolenia na oficera ochrony statku SSO jego uczestnicy zdobywają wiedzę na temat niebezpiecznych zachowań ludzkich oraz podstawową wiedzę z zakresu negocjacji kryzysowych.

Czas trwania

  • łącznie: 15 godzin
  • wykłady: 10,5 godziny
  • ćwiczenia: 4,5 godziny
  • liczba dni: 2

Wymagania wstępne

Posiadanie 12-miesięcznej praktyki pływania odbytej na statkach morskich.

Sposób oceny

  • Wykłady – zaliczenie w formie testu.
  • Ćwiczenia – zaliczenie w formie demonstracji  umiejętności.

Termin ważności

Świadectwo ukończenia szkolenia nie podlega odnowieniu.

https://www.youtube.com/watch?v=bwrmX1Ri4xY

Szkolenie – Oficer Ochrony Statku – Ship Security Officer – SSO – Maritime Safety & Security

Sprawdź również szkolenie – oficer ochrony armatora – company security oficer!