Polish English German Russian


Kurs Maritime Security Operator, Maritime Security Operative, MSO

   W 2010 roku jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy szkolenia przygotowujące do realizowania zadań w zakresie uzbrojonej ochrony statków operatorów bezpieczeństwa morskiego Marsec Operator, Maritime Security Operative, Maritime Security Operator zwanych w skrócie MSO. Kandydaci do pracy zdobywali uprawnienia zgodnie z Konwencją STCW i przechodzili szkolenie specjalistyczne w oparciu
o przygotowany przez nas autorski program, który powstał znacznie wcześniej niż brytyjski kurs City & Guilts MSO Level III.
W 2012 roku najlepsze firmy na rynku Ambrey Risk, Diaplous i inne z większym potencjałem logistycznym  oraz podpisanymi umowami na ochronę statków korzystały z wyszkolonych przez nas ludzi.
W tym samym roku istniało już 140 firm świadczących usługi uzbrojonej ochrony statków,
a zatrudniały one 2700 osób. Polacy podobnie jak marynarze stanowili najliczniejszą nację europejską pracujących w tym zawodzie. Zdecydowana większość MSO odbyła szkolenie
w Ośrodku Szkoleniowym Maritime Safety & Security zdobywając kwalifikacje oraz poznając tajniki pracy w uzbrojonej ochronie statków. Zastosowanie uzbrojonej ochrony statku we Wschodniej  Afryce przyniosło rozwiązanie w postaci powstrzymania uprowadzeń statków
w rejonie Rogu Afryki
i przez ostatnie trzy lata nie dochodziło do uprowadzeń statków w tamtym rejonie.

Maritime Safety & Security to nie tylko firma, która miała wpływ na kształtowanie się tego nowego zawodu w sektorze bezpieczeństwa morskiego, ale także jedyna firmą w Polsce, która posiada certyfikat zarzadzania jakością ISO 9001 – 2015 świadczonych usług w zakresie:

Szkoleń w zakresie zagrożeń atakami terroryzmu i piractwa morskiego

Zarządzania Operacjami Bezpieczeństwa morskiego – MarSec Operation

Uzbrojonej i nieuzbrojonej ochrony jednostek pływających

Konsultingu w dziedzinach: bezpieczeństwa morskiego oraz HR w zakresie uzbrojonej ochrony

System zarządzania jakością certyfikowany jest przez najstarsze i najbardziej rozpoznawalne w branży morskiej brytyjskie towarzystwo klasyfikacyjne LLOYD Register, które nadzoruje nasz najwyższy poziom usług.

Zobacz nasze przykładowe referencje z realizowanych przez naszą firmę zleceń uzbrojonej ochrony statków.

https://maritime-security.eu/referencje/

    Od 2007 roku specjalizujemy się w bezpieczeństwie morskim szkolimy: MSO, SSO, PFSO i CSO oraz marynarzy wypływających w rejony zagrożone atakami pirackim.
Każdego dnia zdobywamy informacje o atakach terrorystycznych i pirackich na świecie, analizujemy modus operandi piratów by móc jak najlepiej wyszkolić i przygotować do wykonywania swoich obowiązków osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie.
Wiele firm, które proponują szkolenia MSO nie specjalizuje się w bezpieczeństwie morskim
i marketingowo przedstawia szkolenia jakby było to szkolenie operatorów wojsk specjalnych.
Co pokazuje ich nieznajomość tematu lub jest celowe wprowadzaniem w błąd potencjalnych uczestników szkolenia.
MSO to nie operator jednostki specjalnej ani kontraktor Blackwater w Iraku ale interdyscyplinarnie wyszkolony wykwalifikowany pracownik sektora usług ochrony.
Przeszkolenie taktyczne, zasady obsługi i użytkowania jednostek broni wykorzystywanej przy ochronie, znajomość SOP są bardzo ważne, ale żaden pracodawca nie oczekuje na burcie statków MSO, którzy uważają, że płyną w morze z przekonaniem, że będą na morzu walczyć z piratami, a kontakty ogniowe będą tak częste, że nie nadąża z wymianą magazynków.
Jeśli ktoś Ci coś takiego obiecuje przed szkoleniem to znaczy, że nie trafiłeś na dobry kurs dla MSO.
Piraci w 2020 roku w regionie Afryki Zachodniej porwali 130 (136) marynarzy w 22 (27) oddzielnych incydentach. Natomiast w 2021 roku ogólna liczba przypadków piractwa
i przestępczości morskiej w Afryce Zachodniej spadła o 54% w porównaniu z 2020 r.
Liczba przypadków faktycznych ataków i prób ataków oraz ostrzeliwania statków spadła o ponad 75%. Liczba przypadków wejścia na burtę i porwań załóg zmniejszyła się o 66 % do 65 osób. W tamtym rejonie dochodzi do 90 % z ogólnej liczby uprowadzeń na świecie. Jak widzisz liczba ataków pirackich na świecie znacząco spadła i jest najniższa od 24 lat. W rejonie Rogu Afryki gdzie zatrudniani są MSO w ciągu ostatnich 3 lat nie uprowadzono żadnego statku.
W 2022 roku IMB Piracy Reporting Center z siedzibą w Kuala Lumpur odnotowało 115 przypadków piractwa i napadów zbrojnych na statki. Liczba ta pokazuje nadal tendencje spadkową w porównaniu do zgłoszonych 132 ataków w 2021 roku. Na 107 zaatakowanych w 2022 roku statków napastnicy dokonali wejścia na burtę (w 2021 roku – 115), 2 statki zostały porwane (w 2021 roku- jeden statek), dokonano 5 nieudanych prób ataków (w 2021 roku -11) i jeden statek został ostrzelany (w 2021- 5 statków).
To znaczy, że zapotrzebowanie na MSO realizujących uzbrojoną ochrone statków jest znacznie mniejsze niż w 2010 – 2015 roku, a razem z tym spadły także stawki wynagrodzenia. Mimo wszystko ta stosunkowo młoda
i dynamiczna profesja ma swój magnes. Ciągłe podróżowanie, poznawanie nowych ludzi i kultur, praca w międzynarodowych towarzystwie, służba na morzu. Nadal ciągle jeszcze przyzwoite wynagrodzenie jak na polskie warunki,
a także charakter pracy podobny do służby w wojsku może przynosić wielu osobom satysfakcje. Dla jednych praca ta może być etapem w życiu i niebanalną przygodą, a dla innych wstępem do kariery na morzu.

W czasie naszego szkolenia uczestnicy zdobywają kwalifikacje, wiedze i certyfikaty do pracy w uzbrojonej ochronie statków, ale także wiedzę i umiejętności przygotowujące ich do pracy w charakterze nieuzbrojonej ochrony na statkach pasażerskich i statkach pływających
w rejonach zagrożonych nielegalnym przerzutem narkotyków.

Uczestnicy zdobywają następujące certyfikaty i uprawnienia międzynarodowe:

Maritime Security Operative Course- LRQA Accredited course

Maritime Tactical Casualty Care Certification

Maritime Firearms Competency

 CertificationSecurity Awareness Training for All Seafarers

Proficiency in Designated Security Duties

Basic Safety Training STCW

Przeszkolenie obejmuje:

  • indywidualne techniki ratunkowe (ITR)
  • przeciwpożarowy – stopień podstawowy
  • elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej
  • bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna

Training Certificate The Threat of Illegal Drug Trafficking

Cyber Security Awareness Training

Instruktorami i wykładowcami na naszym szkoleniu są eksperci bezpieczeństwa morskiego, doświadczeni MSO z wieloletnią praktyką oraz kapitanowie statków.

O zawodzie MSO przeczytasz także:

https://www.special-ops.pl/artykul/id209,nowa-profesja-w-obszarze-bezpieczenstwa-morskiego-marsec-operator

Przeczytaj także o szkoleniach organizowanych przez firmy których Ci nie polecamy

https://www.portalmorski.pl/bezpieczenstwo-granice/21381-szkolenia-dla-obrony-przed-piratami

https://szkoleniadlamarynarzy.pl/referencje/

Zadzwoń i zapytaj jeśli masz pytanie: 91 433 63 60, 602 671 176  zapytaj mailowo: office@maritime-security.eu