Polish English German Russian


Analizując od wielu lat modus operandi przemytników kokainy drogą morską pokłosie Operacji Monaco prowadzonej przez portugalską Policia Judiciária przy współpracy z US Drugs Enforcement Administration (DEA), francuskim Direction Nationale du Renseignement et des Enquêtes Douanières (DNRED), a także przy wsparciu Maritime Analysis and Operations Center – Narcotics (MAOC-N) jest bardzo interesującym i niezbyt częstym przypadkiem. Zatrzymanie 16 metrowego jachtu żaglowego SY MORASI w nocy z 30/31 maja 2023 roku na pełnym morzu około 200 mil morskich od wybrzeża Portugalii na pokładzie którego znaleziono 1000 kg kokainy było na swój osobliwe wcale nie ze względu na wagę przemycanej kokainy ale ze względu na to, że na pokładzie jachtu zatrzymano samotnego żeglarza. Ostatnie zatrzymania jachtów w czasie próby przemytu narkotyków na morzu wskazują, że najczęściej jachty prowadzone były przez dwie osoby. Co z jednej strony pozwala na w miarę sprawną obsługę jachtu w czasie rejsu, a przy tym ogranicza krąg zainteresowanych i zapewnia konspiracje prowadzonych przez przemytników działań.
Rejs „single handed” 53 letniego żeglarza który płynął jachtem  z  Ameryki Południowej przewożąc kokainę, która według śledczych miała trafić do kilku krajów europejskich zakończył się po zatrzymaniu jachtu i jego skipera w bazie morskiej portugalskiej marynarki wojennej Almada na południe od Lizbony gdzie jednostka została odholowana. Skiper z zarzutami trafił do aresztu śledczego. Ciekawe czy będzie mógł liczyć także na pojedyńczą celę?

To kolejna operacja wymierzona w przemytników kokainy na tzw. „Atlantyckim szlaku kokainowym”, na którym najczęściej wykorzystywane są jachty, kutry oraz statki płynące z Ameryki Południowej do przerzutu narkotyków na kontynent europejski. Z których najczęściej przemytnicy z wielu względów wybierają jachty żaglowe stanowiące aż 61,5 % wszystkich zatrzymanych w ubiegłym roku w czasie próby przemytu narkotyków jednostek.  Rok 2023 choć dopiero dobiegł do połowy to już służby zwalczające przemyt narkotyków na „Atlantyckim szlaku kokainowym” zatrzymały 18 000 kokainy przemycanej drogą morską.

Zagrożenie przerzutem narkotyków dla żeglugi jachtowej  jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa “security” . W ciągu ostatnich dwóch lat także na jachtach pod polską banderą udaremniono kilka prób przemytu naprawdę konkretnych ilości narkotyków. Na SY FLORIANA  w 2021 roku udaremniono przemyt 4760 kg w okolicach Kartageny. Kilka miesięcy później przechwycono na wodach międzynarodowych u wybrzeży Dakaru MY LA ROSA pod polską banderą.  Na jachcie odkryto ładunek zawierający 81 worków z 2025 kg kokainy. W sierpniu ubiegłego roku zatrzymano jacht SY FREA pod polską banderą którym usiłowano przemycić 400 kg kokainy.

Zagrożenie nieświadomego wykorzystania załogi jachtu do przerzutu narkotyków jest szczególnie wysokie w przypadku przeprowadzania jachtu z jednego portu do drugiego czyli tzw. popularnych “deliverek”. Przeprowadzając jacht z Ameryki Południowej do Europy istnieje zagrożenie, że przeprowadzany jacht, a tym samym nieświadomie członkowie jego załogi mogą zostać wykorzystani jako “muły” do przerzutu narkotyków drogą morską. Narkotyki mogą być umieszczone praktycznie wszędzie: w maszcie, bomie, opakowaniu tratwy ratunkowej, w specjalnie przygotowanych skrytkach konstrukcyjnych, a nawet w nasączonych kokainą pokrowcach od materacy. Można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem staje wyobraźnia przemytników. O tym jak ograniczyć ryzyko, a także na co zwracać uwagę przy podejmowaniu się zlecenia przeprowadzenia jachtu z portów wysokiego ryzyka do Europy oraz gdzie najczęściej i jak przemycane są narkotyki na jachtach można dowiedzieć się także m.in. w czasie szkolenia STCW dla żeglarzy – Przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na jachtach żaglowych Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa dla żeglarzy- “STCW dla żeglarzy” organizowanego przez Maritime Safety & Security. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa dla żeglarzy- “STCW dla żeglarzy”. Ośrodek ten jako jedyna morska jednostka edukacyjna w ramach powyższego przeszkolenia szkoli także z zakresu wiedzy  “jacht security” m.in. o zagrożeniach przerzutem narkotyków przez jachty żaglowe.

#narkotyknamorzu #maritimesecurity #jachtsecurity #stcwdlażeglarzy

📸Portugalska Marynarka Wojenna, MAOC-N

apreensão de uma tonelada de cocaína em alto mar – maio_1

apreensão de uma tonelada de cocaína em alto mar – maio

apreensão de uma tonelada de cocaína em alto mar – maio_2