Polish English German Russian


 

Czterech żołnierzy z marynarki wojennej Nigerii zginęło, walcząc z piratami atakującymi pogłębiarkę w pobliżu ujścia rzeki Ramos.
Jak wynika z doniesień, krótko przed północą w dniu 2.01.2020 roku doszło do ataku piratów na pogłębiarkę AMBIKA wykonującą pracę pogłębiarskie u ujścia rzeki Ramos.
Po wezwaniu pomocy do akcji ratunkowej przystąpił 6 osobowy zespół sił marynarki wojennej Nigerii. Doszło do wymiany ognia pomiędzy żołnierzami i piratami w wyniku której 4 żołnierzy zostało zabitych. Żołnierze nie byli w stanie udaremnić porwania 3 członków załogi, którzy zostali uprowadzeni z burty pogłębiarki. Do incydentu doszło 9 Mm od terminalu Farcados i około 3 Mm od ujścia rzeki Ramos.
Brak informacji o uprowadzonych marynarzach.
Należy wskazać iż koniec roku 2019 obfitował w incydenty pirackie u wybrzeży Nigerii i całej Zatoki Gwinejskiej.
W dniu 28 grudnia 2019 roku doszło do ostrzału tankowca LNG LOKOJA w odległości 65 Mm od wyspy Sao Tome. Natomiast w nocy z 29 na 30.12.2019 roku piraci uprowadzili 8 marynarzy z tankowca MT HAPPY LADY, który stał na kotwicy u wybrzeży Limboh w Kamerunie. W dniu 30 grudnia piraci dokonali abordażu na MV VINALINES MIGHTY około 200 Mm od Nigerii. Nie udało im się nikogo uprowadzić gdyż załoga schroniła się w cytadeli.
Tego samego dnia piraci ostrzelali także inny statek MV DROGBA w odległości 20 Mm od terminalu naftowego Okrowi w Nigerii. W dniu 3 grudnia 2019 roku w godzinach wieczornych piraci zaatakowali także pływający pod banderą Hong Kongu tankowiec VLCC NAVE CONSTELLATION uprowadzając 19 członków załogi.
Do ataku doszło w odległości około 80 Mm od Bonny. Rejon ten jest ulubionym miejscem ataków piratów nigeryjskich. W tym rejonie w październiku 2018 roku doszło także do uprowadzenia 11 członków załogi MV POMERENIA SKY wśród których było 8 Polaków. W grudniu 2018 roku marynarze zostali zwolnieni po wpłaceniu okupu.
Wybrzeże Nigerii i wody Zatoki Gwinejskiej są w chwili obecnej najbardziej niebezpiecznym miejscem i akwenem zagrożonym atakami pirackimi na świecie.
Sytuacja ta nie zostanie zbyt szybko rozwiązana tak jak miało to miejsce w przypadku rejonu Rogu Afryki, który w latach 2008-2011 bił rekordy aktywności pirackiej na świecie. Problem ataków na statki został opanowany dopiero po wprowadzeniu uzbrojonej ochrony statków realizowanej przez firmy PMSC. Przepisy prawne obowiązujące na wodach terytorialnych Nigerii nie pozwalają na stosowanie uzbrojonej ochrony statków realizowanej przez firmy komercyjne pozostawiając kwestie uzbrojonej ochrony pływających w tamtym rejonie jednostek jedynie marynarce wojennej Nigerii.