Polish English German Russian


W dniu 13.04.2024 roku o godz. 0250 UTC siły komandosów Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) dokonały ataku na kontenerowiec MV ARIES pływający pod banderą Portugalii w odległości około 50 Mm na północny wschód od miasta portowego Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Do ataku wykorzystano śmigłowiec Mi 17 z którego dokonano desantu komandosów na linie. Zaatakowany statek jest powiązany z londyńskim Zodiac Maritime.Firma  Zodiac Maritime jest częścią grupy Zodiac należącej do izraelskiego miliardera Eyala Ofera.

Załoga w czasie przejścia przez rejon wyłączyła nadajnik AISa, co jest w związku z atakami Huti na Morzu Czerwonym częstą praktyką nie tylko typową dla statków powiązanych z Izraelem. Ostatnia znana lokalizacja MV MSC ARIES znajdowała się w pobliżu Dubaju.

Dowódca irańskiej marynarki wojennej Gwardii Rewolucyjnej powiedział w ubiegłym tygodniu, że Teheran postrzega obecność Izraela w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jako zagrożenie i jeśli uzna to za konieczne, może zamknąć Cieśninę Ormuz – wejście do Zatoki Perskiej. Port Fujairah znajduje się po wschodniej stronie Cieśniny Ormuz.

Iran obiecał zemstę i odpowiedź po tym, jak w dniu 2 kwietnia 2024 roku jego konsulat w stolicy Syrii, Damaszku, został zniszczony w wyniku podejrzanego izraelskiego ataku rakietowego, w którym zginęło siedem osób, w tym generał brygady Mohammad Reza Zahedi, wysoki rangą dowódca Sił Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i jego zastępca generał Mohammad Hadi Hajriahimi.

Iran oskarżył o atak Izrael. Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian, który odwiedził  miejsce ataku powiedział:
„Mówię głośno z Damaszku, że reżim syjonistyczny zostanie ukarany i że Ameryka jest odpowiedzialna za atak reżimu na ambasadę Iranu i musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności”

Uprowadzenie MV MSC ARIES zostało przeprowadzone w ten sam sposób co przeprowadzone w  dniu 19 listopada 2023 roku uprowadzenie samochodowca MV GALAXY LEADER na Morzu Czerwonym. Jednostka płynęła bez ładunku z Korfez w Turcji do Pipavar w Indiach. Statek zarejestrowany pod banderą Bahamów jest własnością Ray Car Carriers z Wyspy Man, kontrolowanej przez izraelskiego potentata Abrahama Rami Ungara i obsługiwany przez japońskiego Nippona Yusena Kaishę (NYK). Do zajęcia statku przez komandosów Huti doszło w ten sam sposób po abordażu z wykorzystaniem śmigłowca. Załoga nadal jest przetrzymywana.

Statki izraelskie lub powiązane z Izraelem są cały czas celem ataków Huti na Morzu Czerwonym od listopada 2023 roku.

Wygląda na to, że marynarze, którzy do niedawna mogli obawiać się ataków tylko z wody, dziś muszą spodziewać się ich również z powietrza, i to nie tylko w postaci ostrzału z UAV, pocisków i rakiet, ale mogą również obawiać się abordażu z tego kierunku.