Polish English German Russian


W dniu 10 grudnia 2022 roku funkcjonariusze 🇪🇸 policji przy wsparciu funkcjonariuszy 🇮🇸 Narodowej Agencji ds. Przestępczości udaremnili przemyt ponad czterech ton haszyszu na pływającym pod banderą 🇮🇸 16 metrowym ⛵️SY IVY ROSA. Jacht został zatrzymany na wodach Zatoki Kadyksu 🇪🇸. Jacht wcześniej żeglował do zachodniego wybrzeża Maroka gdzie załadowano na jego pokład narkotyki, które miały zostać przemycone do Ameryki Południowej. Choć jacht prowadzony przez dwóch żeglarzy obywatelstwa 🇮🇸 miał ⛵️ przez ocean poza sezonem huraganów na Atlantyku zła pogoda w Cieśnienie Gibraltarskiej prawdopodobieństwo wystąpienia burzy tropikalnej lub subtropikalnej 🌊🌩💨OWEN spowodowały, że ⛵️ z powrotem szukał schronienia na wodach 🇪🇸. Z niektórych niepotwierdzonych źródeł wynika, że załoga miała sama kontaktować się z MRCC i prosić o pomoc. Jednak zamiast ratowników pod burtą jachtu pojawili się policjanci i celnicy. Służby, które prowadziły obserwację techniczną jachtu w związku z prowadzonym czynnościami operacyjnymi za pomocą jednostki służby celnej 🇪🇸 MILANO II zatrzymały „wypełniony narkotykami” jacht na wodach Zatoki Kadyksu i aresztowały jego dwuosobową załogę. Jacht został odprowadzony do portu w Kadyksie. Na pokładzie ⛵️ IVY ROSA skonfiskowano łącznie 140 bel zawierających 4400 kg haszyszu.

W 2022 roku udaremniono 147 razy przemyt narkotyków na pokładach⛵️ i jachty stanowiły najczęściej wykorzystywany typ jednostek pływających do przerzutu narkotyków.

W sierpniu tego roku doszło także do udaremnienia przez funkcjonariuszy policji 🇪🇸 oraz Urzędu Podatkowego próby przemytu 400 kg kokainy na jachcie pływającym pod 🇵🇱 banderą SY FREA. Jacht został zatrzymany na “atlantyckiej autostradzie kokainowej” na międzynarodowych wodach Atlantyku około 500 mil od Azorów. Załogę jachtu stanowiły dwie osoby (brak informacji o ich narodowości). Po zatrzymaniu załogi jacht został doprowadzony również do Kadyksu w którym wyładowano z niego 400 kg kokainy. Przemyt dokonywany był poprzez ukrycie narkotyków we wcześniej przygotowanych skrytkach konstrukcyjnych tworzących podwójne dno w części rufowej jachtu gdzie umieszczono ładunek kokainy.

#maritimesafetysecurity #jachtsecurity #bezpieczeństwojachtów #yachtsecurity #stcwdlażeglarzy
🎥📸: Spanish National Police, Olivepress Pokaż mniej