Polish English German Russian


Próba przemytu 423 kg kokainy na szwedzkim 🇸🇪 jachcie SY LEANA ⛵️na Polinezji Francuskiej.
Ponad miesiąc temu 18 sierpnia 2022 roku hiszpańscy 🇪🇸🇪🇸funkcjonariusze policji oraz Urzędu Podatkowego udaremnili próbę przemytu 400 kg kokainy na jachcie pływającym pod polską banderą FREA zatrzymując jacht na międzynarodowych wodach Atlantyku około 500 mil od Azorów.
Tym razem do kolejnego zatrzymania jachtu i jego załogi przemycających znaczne ilości kokainy doszło na wodach Polinezji Francuskiej. Francuskie służby celne (DNRED) zatrzymały pływający pod banderą Szwecji 15 metrowy jacht sy LEANA.
Po intensywnych poszukiwaniach celnicy na pokładzie jachtu władze francuskie znaleźli nielegalny ładunek w rufowej części jachtu gdzie w zmyślnie ukrytych skrytkach odkryto 379 bel kokainy o łącznej wadze 423 kg. Narkotyki były ukryte w dwóch skrytkach, z elektromagnetycznym systemem otwierania i lustrami, które zasłaniajały do nich dostęp. Szwedzki jacht płynął z Panamy do Australii ( gdzie czarnorynkowa cena kokainy osiąga zawrotną cenę 200 000 USD za kg). Załogę jachtu stanowiło dwóch mężczyzn ze szwedzkim obywatelstwem, którzy zostali aresztowani. Według władz francuskich jest to siódma od 2016 roku próba przemytu kokainy jachtem z Polinezji Francuskiej.
W ubiegłym roku jachty żaglowe stanowiły w 2021 roku 60,3 % wszystkich zatrzymanych jednostek w czasie udaremnienia próby przemytu narkotyków drogą morską.
Zagrożenie przerzutem narkotyków w żegludze jachtowej stanowi także jeden z tematów w czasie szkolenia STCW dla żeglarzy realizowanych przez Maritime Safety & Security ⚓️🔱w Szczecinie.