Polish English German Russian


Kolejna próba przemytu 1,7 tony kokainy przerzucanej jachtem żaglowym i kutrem.

22.01.2022 roku na Martynice francuskie służby celne DNRED przeprowadziły operację wymierzoną w handlarzy narkotykami wykorzystującymi do przerzutu jachty żaglowe. Służby francuskie stacjonujące na karaibskiej wyspie wykryły kilka mil morskich od wybrzeża podejrzaną aktywność 2 jachtów żaglowych, które przeładowywały między sobą ładunek. Jak się okazało na pokładzie jednego z nich odkryto i skonfiskowano 1183 kg kokainy. Aresztowano członków załogi obu jachtów  pochodzących z Chorwacji, Łotwy, Estonii i Bułgarii. Ostatecznym miejscem przeznaczenia kokainy miała być Europa.

Od czerwca 2021 r. przechwycono ponad pięć ton kokainy z Martyniki lub na Martynice. Wynika to z faktu, że Martynika jest często miejscem tranzytowym do krajów europejskich z trzech głównych krajów produkujących kokainę Peru, Boliwii i Wenezueli.

Natomiast 20.01.2022 roku w ramach wspólnej operacji przeprowadzonej przez Policję Narodową, Guardia Civil i Celników (DAVA) udaremniono kolejną prób przemytu kokainy. Służby tym razem przechwyciły w odległości 230 mil morskich na północ od Wysp Kanaryjskich 19-metrowy kuter rybacki MESTRE DOCA I, pływający pod banderą Brazylii. Na pokładzie kutra na którym odkryto 560 kilogramów kokainy zatrzymano załogę, którą stanowiło sześciu Brazylijczyków i jeden obywatel Francji.

Zatrzymanie miało miejsce w wyniku współpracy międzynarodowej i wymiany informacji między MAOC-N i CITCO (Hiszpański Ośrodek Wywiadu przeciwko Terroryzmowi i Przestępczości Zorganizowanej), które przekazywały sobie informacje zdo9bytą operacyjnie, że ku Europie zmierza statek rybacki załadowany kokainą.

Przemyt tak jak w czasie ostatnich zatrzymań był dokonywany w złych warunkach meteorologicznych i w sztormie. Dobór sztormowej pogody do przerzutu był celowym wyborem przemytników i miał sprzyjać mniejszej aktywności służb w tym okresie. Mimo to szybka akcja statku operacji specjalnych „Fulmar” i jego załogi uniemożliwiła przeładunek narkotyków na inne statki, co utrudniłoby wykrycie transportu

Operacja ta jest kolejną z operacji prowadzonych w walce z handlem narkotykami na tzw. „atlantyckim szlaku kokainowym”, znanym z wykorzystywania do przemytu kutrów rybackich, które przypływając z Ameryki Południowej przeładowują kokainę na Atlantyku inne jednostki w celu wprowadzenia narkotyków na kontynent europejski.

zdj. i film: Guardia Civil

https://youtu.be/ETmUQ0RM8Yo