Polish English German Russian


Zdj. US CENTCOM

W dniu 11 stycznia 2024 r. podczas weryfikacji bandery Oddziały US Navy SEAL działające z USS LEWIS B PULLER (ESB 3), wspierane przez śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne (UAV), dokonały skomplikowanego wejścia na pokład statku typu dhow w pobliżu wybrzeża Somalii na międzynarodowych wodach Morza Arabskiego, przejmując irańskie balistyki komponenty rakiet i rakiet manewrujących. Dhow zajmowało się nielegalnym przerzutem broni dla bojowników Huti z Jemenu. Zarekwirowane przedmioty obejmowały napęd i głowice bojowe do rakiet balistycznych średniego zasięgu i przeciwokrętowych pocisków manewrujących (ASCM) Huti, a także komponenty związane z obroną powietrzną. Wstępna analiza wskazuje, że tej samej broni używali Huti do grożenia i atakowania statków i marynarzy na międzynarodowych statkach handlowych przepływających przez Morze Czerwone. Jest to pierwsze przejęcie zarekwirowanie zaawansowanej broni konwencjonalnej dostarczanej przez Iran Huti od rozpoczęcia ataków Huti na statki handlowe w listopadzie 2023 r. Przejęcie przemytu broni stanowi również pierwsze zarekwirowanie zaawansowanej rakiety balistycznej i pocisków manewrujących wyprodukowanych w Iranie przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych od listopada 2019 r. Bezpośrednie lub pośrednie dostawy, sprzedaż lub przekazywanie broni Huti w Jemenie naruszają rezolucję bezpieczeństwa ONZ nr 2216 i prawo międzynarodowe. W tę operację bezpośrednio zaangażowani byli dwaj żołnierze US Navy SEAL, według których wcześniej zgłoszono zaginięcie na morzu. „Prowadzimy wyczerpujące poszukiwania naszych zaginionych członków drużyny” – powiedział generał Michael Erik Kurilla, dowódca US CENTCOM. Dhow został uznany za niebezpieczny i zatopiony przez siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Rozmieszczenie 14 członków załogi dhow ustalane jest zgodnie z prawem międzynarodowym. „Jest jasne, że Iran kontynuuje transport zaawansowanej, śmiercionośnej pomocy dla Huti. To kolejny przykład tego, jak Iran aktywnie sieje niestabilność w całym regionie, bezpośrednio naruszając Rezolucję Bezpieczeństwa ONZ nr 2216 i prawo międzynarodowe” – powiedział generał Michael Erik Kurilla. „Będziemy nadal współpracować z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi, aby zdemaskować i zakazać tych wysiłków i ostatecznie przywrócenie wolności żeglugi.”

Przykłady wsparcia Iranu i zatrzymania nielegalnych dostaw broni dla Huti drogą morską można mnożyć. Do najbardziej spektakularnych zatrzymań broni dostarczanej z Iranu drogą morską można zaliczyć:

przechwycenie w 2013 roku przez USS Farragut i Jemeński Coast Guard dhow Jihan 1 na pokładzie, którego znaleziono m.in. 122 mm Katiusze, elementy do przenośnego  systemu obrony powietrznej (MANPADS) 2,6 tony materiału wybuchowego RDX.

23 luty 2023 HMS Lancaster zatrzymuje dhow, który płynął z Iranu do Jemenu. Na burcie znaleziono rakiety przeciwpancerne i płetwy do rakiet balistycznych. 15.01.2023 francuskie siły specjalne przechwyciły u wybrzeży Jemenu dhow  który przemycał ponad 3000 karabinów szturmowych, pół miliona sztuk amunicji i 20 przeciwpancernych rakiet kierowanych. 6 .01.2023 USS Chinook, USS Monsoon i USS Sullivans przechwyciły dhow w Zatoce Omańskiej przemycające ponad 2000 karabinów szturmowych AK-47.

8 listopad 2022 okręty USCGC John Scheuerman i USS Sullivans przechwyciły dhow przewożący 70 ton nadchloranu amonu, związku powszechnie używanego do produkcji paliwa rakietowego i rakietowego, a także materiałów wybuchowych.

18 stycznia 2022: Niszczyciel rakietowy USS Cole i przybrzeżny USS Chinook przechwyciły dhow bez bandery płynący z Iranu i przejęły 40 ton nawozu mocznikowego, związku często używanego do produkcji materiałów wybuchowych.

20 grudnia 2021: USS Tempest i USS Typhoon zatrzymują statek rybacki bez bandery na północnym Morzu Arabskim. Na pokładzie odkrywają skład nielegalnej broni, w tym 1400 karabinów szturmowych AK-47 i 226 600 sztuk amunicji. 

6–7 maja 2021: USS Monterey zatrzymuje dhow bez bandery na północnym Morzu Arabskim, z dużym składem nielegalnej broni, w tym dziesiątki rosyjskich rakiet przeciwpancernych, tysiące karabinów szturmowych produkcji chińskiej oraz setki karabinów maszynowych i karabinów snajperskich i granaty.

28 czerwca 2020: Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i siły partnerskie zatrzymały dhow u  wybrzeży Jemenu. Na pokładzie znaleziono „200 dział RPG, ponad 1700 karabinów AK, 21 rakiet ziemia-powietrze i ziemia, kilka rakiet przeciwpancernych oraz inną zaawansowaną broń i rakiety

25 listopada 2019: USS Forrest Sherman na północnym Morzu Arabskim zatrzymał statek dhow Al Raheeb bez z załogą obywateli Jemenu. Na pokładzie łodzi znajdowało się 21 rakiet przeciwpancernych, pięć rakiet ziemia-powietrze, komponenty rakiet manewrujących do ataku lądowego i przeciwokrętowego, celowniki termowizyjne, głowice wybuchowe i komponenty dronów.

28 marca 2016: USS Sirocco zatrzymuje  dhow na Morzu Arabskim zmierzającym do Jemenu. Na statku znajdowało się „1500 AK-47, 200 wyrzutni RPG i karabiny maszynowe kalibru 21,50”

20 marca 2016: Francuski niszczyciel FS Provence zatrzymuje dhow na północnym Oceanie Indyjskim. Dhow przewoziło „kilkaset karabinów szturmowych AK47, karabinów maszynowych i broni przeciwpancernej”. z Omanu. Grupa zadaniowa początkowo stwierdziła , że ​​broń jest przeznaczona dla Somalii, ale później marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych oceniła , że ​​broń pochodzi z Iranu i jest przeznaczona dla Jemenu.

30 września 2015: Koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej w Jemenie zatrzymała irański statek rybacki na Morzu Arabskim, około 250 Mm od wybrzeży Omanu. Na pokładzie było 18 rakiet przeciwpancernych, 54 pociski przeciwpancerne, 15 zestawów baterii pocisków, 4 systemy naprowadzania ognia.

Dwóch operatorów US Navy Seals 🇺🇸 w nocy z 11/12.01.2024 roku zaginęło w czasie operacji bojowej u wybrzeży Somalii. Do zdarzenia miało dojść w czasie operacji VBSS (wizyta, wejście na pokład, przeszukanie, przejęcie) gdy żołnierze dokonywali abordażu wchodząc na kontrolowaną jednostkę. Jeden z operatorów miał spać do morza w czasie wchodzenia na burtę zatrzymanej jednostki przy wzburzonym morzu i wysokiej fali. Drugi z zaginionych miał skoczyć za nim z pomocą. Dwóch komandosów Navy Seals, którzy zaginęli w czasie akcji bojowej i nie udało się ich odnaleźć po 10 dniowych poszukiwaniach to operator Działań Specjalnych 1. klasy Christopher J. Chambers, lat 37 i operator Działań Specjalnych 2. klasy Nathan Gage Ingram, lat 27.

 

Zdj. US CENTCOM

Operacje VBSS (wizyta, wejście na pokład, przeszukanie, przejęcie) prowadzone są najczęściej w ramach prawa okrętu do dokonania kontroli cywilnej jednostki handlowej zgodnie z Prawem Międzynarodowym w rejonie obowiązywania embarga nałożonego przez ONZ. W przypadku określanym „Non-Compliant” (Niewspółpracujący) gdy statek handlowy nie odpowiada na pytania okrętu, próbuje w różny sposób przeszkodzić w działaniach grupy kontrolnej ze względu na potencjalne ryzyko zespół kontrolujący składa się z żołnierzy sił specjalnych. W sytuacji „Compliant” (Współpracujący) gdy statek handlowy odpowiada na pytania okrętu, wykonuje jego instrukcje oraz ułatwia działania grupy kontrolnej operacje VBSS najczęściej wykonują grupy abordażowe z złożone z członków załogi okrętu nawodnego. Najprawdopodobniej do zdarzenia z dwoma Sealsami doszło w czasie wejścia na pokład kontrolowanej jednostki.
📷 US Navy MCS2 Russell Rhodes Jr