Polish English German Russian


W dniu 19 maja 2022 r. o godz. 07:30 GMT znajdujący się w okolicach  33 Mm na południowy zachód od portu Hodeidah w Jemenie trimaran regatowy SY LAKOTA (ex. PIERRE 1er na którym legendarna francuska żeglarka Florence Arthaud, wygrała Route du Rhum w 1990 roku) został zaatakowany przez trzy łodzie z uzbrojonymi w karabinki automatyczne i wyrzutnie RPG napastnikami. Na każdej z łodzi znajdowało się pięciu uzbrojonych napastników. Załoga LAKOTY wezwała pomoc kontaktując się drogą radiową  z brytyjskim UKMTO (United Kingdom Maritime Trade Operations) w Dubaju, który jest pierwszym punktem kontaktowym dla statków w przypadku ataków pirackich w tamtym rejonie i koordynuje współdziałanie jednostek cywilnych z marynarką wojenną i okrętami misji Atlanta – EUNAVFOR.

Zgodnie z przekazanymi informacjami ze źródeł EUNAFOR trzy łodzie motorowe z silnikami (tradycyjnie nazywane w tamtym rejonie skiffami) z pięcioma osobami załogi na każdej z nich w cywilnych ubraniach zbliżyły się do trimarana pływającego pod banderą Hongkongu, oddając około 20 strzałów ostrzegawczych i prezentując granatniki przeciwpancerne RPG i broń automatyczną dając do zrozumienia gotowość ich użycia.  Jednemu z napastników miało udać się wejść na pokład jachtu. Mężczyzna miał próbować wyłudzić od załogi jachtu pieniądze. Uważa się, że napastnik wyskoczył za burtę, gdy zorientował się, że załoga nie ma pieniędzy i że jacht, na którym się znajdował zaczyna  dryfować z dala od łodzi napastników. Napastnicy wiedzieli że załoga wezwała pomoc, która wkrótce może przybyć.

Po wezwaniu pomocy przez LAKOTE do miejsca incydentu z pomocą ruszył okręt flagowy Atalanty- włoska fregata ITS BERGAMINI, patrolująca w ramach misji wybrzeże Dżibuti. Z fregaty wysłano śmigłowiec, aby zlokalizować jacht i udzielił pomocy załodze. Jak podały służby prasowe EUNAFOR załoga i jacht po próbie ataku oraz udzielonej pomocy mogły dalej bezpiecznie żeglować.

Według  informacji z systemu AIS jacht LAKOTA, który przybył z Filipin ruszył następnie z  Dżibuti w dniu 15 maja 2022 roku i potem pojawił się na wodach Jemenu, na południowy wschód od Hannish o godz. 03 00 w dniu 19 maja 2022 roku gdzie ponad 4 godziny później został zaatakowany. Przez okres 4 dni jacht płynąc miał wyłączony nadajnik systemu AIS w celu uniknięcia ataku piratów i rebeliantów. Po udzieleniu pomocy przez okręt bezpieczny trimaran wraz z załogą ruszył na zachód w kierunku Morza Czerwonego.

LAKOTA ex. PIERRE 1er zbudowany w 1990 roku  utytułowany 18 metrowy trimaran wielokrotnie zmieniał nazwę.  W 1993 roku jego nowym właścicielem i sternikiem został amerykański potentat żeglarski Steve Fossett, który mimo niewielkiego doświadczenia w żeglarstwie wielokadłubowym zajął piąte miejsce na Route du Rhum 1994. W 2000 r. został sprzedany szwedzkiemu zespołowi “Atlant Group”. Pobiła wiele rekordów. Stał się kolejno: SONY (2001), PINDAR (2001 – skipper Emma Richards), SONY (2002), NICATOR (Le Cap Rio Race w 2003 r.: 1 miejsce), TIETO ENATOR L’OREAL (2004), LAKOTA (2007) i SJOVILLAN (2008). Według AP jacht nabył słynny francuski żeglarz Philippe Poupon nabył trimaran i planował opłynąć nim świat. Ostatnio sprzedawała go firma Bernard Gallay Yacht Broker za 250 000  EUR.

Tym razem ten incydent ataku na jacht skończył się szczęśliwie choć należy jednoznacznie wskazać, że rejon w którym żeglował trimaran jest obszarem zwiększonego ryzyka ze względu na ryzyko wojenne związane z konfliktem w Jemenie. Incydenty w tym obszarze były w przeszłości rejestrowane jako podejrzane podejścia do jednostek, a wiele statków bywało zatrzymanych wraz z załogami przez jemeńską straż przybrzeżną i rebeliantów z milicji Huti. Należy zauważyć, że sytuacja z atakiem na SY LAKOTA pozostaje niejasna. Trudno określić czy był to atak piracki, czy działania ww. sił jemeńskich. Zgodnie z przedstawianymi informacjami napastnicy byli ubrani w cywilną odzież co raczej wykluczałoby że pochodzili z jemeńskiej straży granicznej lub z milicji Huti.   Wysoce prawdopodobne, że napad miał charakter kryminalny i znamiona aktu piractwa. Napastnicy zapewne liczyli na to, że okradając załogę zdobędą znaczną ilość pieniędzy. Brak pieniędzy a także świadomość, że jacht wezwał pomoc, która wkrótce miała przybyć spowodował, że  atakujący oddali się z miejsca zdarzenia.   Bezsprzecznie rejon w którym doszło do incydentu należy do najbardziej niebezpiecznych rejonów dla żeglugi i tym bardziej powinien być on omijany w czasie rejsów jachtem. Maritime Safety & Security, które zajmuje si bezpieczeństwem morskim od 2007 roku i jako jedyna polska firma realizowała uzbrojoną ochron statków w rejonie Rogu Afryki rekomenduje omijanie niebezpiecznych rejonów w czasie żeglugi jachtem oraz omijania niebezpiecznych portów jeśli nie ma konieczności ich odwiedzania. Warto także planując wybór trasy rejsu i dokonując jego nawigacyjne przygotowanie dobierać trasę pod względem zagrożeń „security” i omijać rejony określane jako niebezpieczne.

Informacje o rejonach działań grup terrorystycznych, powstańców i ekstremistów pozostających aktywnych na morzach świata można uzyskać z raportu „Przemoc na morzu” wydanego przez One Earth Future  gdzie opisano rejony działań na morzu 43 organizacji terrorystycznych z całego świata, od granic Kolumbii i Wenezueli po sporne wybrzeża północno-wschodniego Borneo.

ZAGROŻENIA SECURITY W ŻEGLUDZE JACHTOWEJ

O zagadnieniach z zakresu bezpieczeństwa żeglugi security takich jak atak piracki, terrorystyczny, uprowadzenie, próba przemytu narkotyków i inne można dowiedzieć się także w czasie szkoleń organizowanych przez Maritime Safety & Security Przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na jachtach komercyjnych- STCW dla żeglarzy gdzie analizujemy incydenty i ataki, które dotyczyły jachtów, a także wskazujemy działania obniżające ryzyko zagrożenia.

Na podstawie: EUNAVFOR, Dryad, AURORA

Zdj. EUNAVFOR