Polish English German Russian


21grudnia o godz. 04 09 UTC piraci przeprowadzili kolejny atak na wodach Zatoki Gwinejskiej atakując kontenerowiec MV PORT GDYNIA. Do ataku doszło w odległości 95 mil morskich od Brass. Z dostępnych informacji wynika, że atak zakończył się abordażem i piraci weszli na burtę statku. Brak informacji o dalszych losach członków załogi.
Źródło;Dryad Global

Jest to piaty atak na wodach Zatoki Gwinejskiej w ciągu ostatnich 11 dni.
10 grudnia w odległości 48 mil morskich na zachód od stanu Bayelsa na południu Nigerii doszło do ataku na MV CAP SAINT GEORGES pływający pod banderą Kamerunu. W wyniku ataku 5 członków załogi zostało porwanych 3 Kameruńczyków, 1 Ghańczyk, 1 Sierra Leon. Statek poza uprowadzonymi członkami załogi wrócił w dniu 13 grudnia do portu Lome.
15 grudnia doszło do kolejnego ataku na tankowiec MT NEW RANGER w odległości 160 mil morskich od portu Brass w Nigerii. W czasie ataku nie doszło do abordażu, a ostrzelany statek tym razem z całą załogą wrócił bezpiecznie do portu.
16 grudnia doszło do kolejnego ataku w Zatoce Gwinejskiej i uprowadzenia marynarzy ze statku MV STEVIA. W wyniku ataku uprowadzono 8 członków załogi statku.
19 grudnia 2020 w odległości 118 mil morskich od Bonny Island piraci zaatakowali kontenerowiec MV MAERSK CADIZ. Statek otrzymał pomoc od nigeryjskiej marynarki wojennej i eskortowano jednostkę, a piratom nie udało się dokonać skutecznego abordażu.
Incydent uprowadzenia członków załogi MV CAP SAINT GEORGES w dniu 10 grudnia jest 27 potwierdzonym porwaniem jakie miało miejsce na wodach Zatoki Gwinejskiej. Piraci uprowadzili łącznie w tamtym rejonie od początku tego roku 138 osób,
W ostatnich latach doszło do dwóch uprowadzeń Polaków w rejonie Zachodniej Afryki w 2015 roku gdzie uprowadzono 5 naszych rodaków z MV SZAFIR i w 2018 roku uprowadzono kolejnych 8 polskich marynarzy z MV POMERENIA SKY. Wcześniej od 2008 do 2013 roku w rejonie Rogu Afryki piraci uprowadzili wraz ze statkami Polaków na MV PATRIOT, MV MAGELAN STAR, MV HANSA STAVANGER, MV BOW ASIR, MV ARILAH I, MV SIRIUS STAR, MV ST.JAMES PARK, MV BELUGA NOMINATION, MV CITY OF XIAMEN i MDPL CONTINENTAL ON.
Maritime Safety & Security