Polish English German Russian


Polski MSZ potwierdził, że uprowadzony przez piratów Polak, którego porwano wraz z grupą 6 innych marynarzy z pokładu MV TONSBERG został uwolniony i bezpiecznie wrócił do domu.  

 Do zdarzenia doszło w dniu 13.12. 20221 roku około 48 mil morskich na południowy zachód od Luby w okolicach wyspy Bioko w Gwinei Równikowej jednostką zaatakowaną przez piratów był pływający pod banderą Liberii MV TONSBERG.
https://maritime-security.eu/artykuly/piraci-zaatakowali-kontenerowiec-i-uprowadzili-z-niego-czesc-zalogi-wsrod-ktorej-moga-byc-polacy/
W ciągu ostatnich 6 lat poza ostatnim uprowadzeniem Polaka z MV TONSBERG doszło do dwóch uprowadzeń polskich marynarzy przez piratów w rejonie Zachodniej Afryki. W 2015 roku uprowadzono 5 naszych rodaków z MV SZAFIR i w 2018 roku uprowadzono kolejnych 8 polskich marynarzy z MV POMERENIA SKY. W 2020 roku doszło do dwóch nieudanych ataków na MV ESL AUSTRALIA i MV PORT GDYNIA. Tym razem Polakom udało się przetrwać bezpiecznie atak w cytadeli. Wcześniej od 2008 do 2013 roku w rejonie Rogu Afryki piraci uprowadzili wraz ze statkami Polaków na MV PATRIOT, MV MAGELAN STAR, MV HANSA STAVANGER, MV BOW ASIR, MV ARILAH I, MV SIRIUS STAR, MV ST.JAMES PARK, MV BELUGA NOMINATION, MV CITY OF XIAMEN i MDPL CONTINENTAL ON.
https://szkoleniadlamarynarzy.pl/2021/12/21/raport-specjalny-uprowadzenia-polskich-marynarzy-dla-okupu-w-zatoce-gwinejskiej-i-rogu-afryki/